Research code: .
Ethics code: .
Clinical trials code: .

XML English Abstract Print


1- مرکز ملی تحقیقات بیمه سلامت، تهران، ایران
2- مرکز تحقیقات ژنتیک ایمنی، دانشکده پزشکی ساری، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ساری، ایران ، ho.ranjbaran@gmail.com
چکیده:   (204 مشاهده)
مقدمه: به منظور بررسی وضعیت خرید خدمات پزشکان عمومی و متخصص و مقایسه آن با خرید مبتنی بر رعایت استانداردهای حرفه ای تعیین شده از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و رعایت دستورالعمل و  اندیکاسیونها و گاید لاینهای  انجام خدمات جانبی محدود در مطب در راستای خرید راهبردی خدمات پزشکان این مطالعه انجام گردید.
روش بررسی: مطالعه از نوع کاربردی، توصیفی و بصورت مقطعی بود. نسخ کلیه پزشکان طرف قرارداد به عنوان جامعه آماری در نظر گرفته شد و نسخ پزشکان با بالاترین تعداد نسخ با استانداردهای تعیین شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارزیابی و سپس تجزیه و تحلیل و جداول و نمودارها با استفاده از Excel انجام شد.
یافته‌ها: از مجموع نسخ بررسی شده پزشکان عمومی و متخصص با بالاترین تعداد نسخه،30% مربوط به بیمه شدگان تکراری بود. 77% تجویز دارو، 9.5% تجویز آزمایش،5% تجویز رادیولوژی و 8.5% باقیمانده موارد "ویزیت شد" وخدمات جانبی محدود در مطب بود.  بر اساس مدت زمان فعالیت مطب، مدت زمان اختصاص داده شده به ویزیت بیماران در پزشکان عمومی و متخصص مورد بررسی 8-5 دقیقه بود.
نتیجه‌گیری: براساس یافته های این مطالعه شاید بتوان نتیجه گرفت یکی از چالش های بزرگ کوتاه شدن زمان معاینه، عدم ارائه نکات آموزشی به بیمار، تجویز غیر اصولی دارو توسط پزشک (عوارض جانبی برای بیماران و تحمیل هزینه های سنگین  به بیمار و سیستم درمانی کشور و به طور  اخص سازمانهای بیمه گر) و نبود گایدلاین های الزامی برای خدمات جانبی محدود در مطب است.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1402/12/20 | ویرایش نهایی: 1403/2/18 | پذیرش: 1402/12/20 | انتشار الکترونیک: 1403/1/18

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه بیمه سلامت ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Health Insurance

Designed & Developed by : Yektaweb