دوره 5، شماره 1 - ( 1-1401 )                   جلد 5 شماره 1 صفحات 43-32 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- واحد اصفهان، دانشگاه آزاد اسلامی، اصفهان، ایران
2- گروه اقتصاد، دانشکده اقتصاد و مدیریت، دانشگاه قم، قم، ایران ، yazdan.farahani@gmail.com
چکیده:   (613 مشاهده)
مقدمه: با شیوع کووید-۱۹ در چین و گسترش آن در دیگر کشورها، بازارهای مالی در سراسر جهان به شدت تحت تأثیر این بحران قرار گرفتند. از جمله اثرات جهانی شیوع کووید-۱۹ میتوان به افزایش بیکاری در جهان، تحمیل شوکهای سنگین به اقتصاد دنیا، کاهش بهای نفت خام، کاهش تجارت جهانی در اکثر کشورهای درگیر و بسته شدن درهای دنیا به روی تجارت خارجی اشاره کرد. این مطالعه با هدف بررسی تأثیر پاندمی کووید-۱۹ بر شاخصهای عملکردی صنعت بیمه کشور صورت پذیرفت.
روش بررسی: این پژوهش از نوع مطالعه ثانویه بوده است. علاوه بر این در این پژوهش از اطلاعات آماری ۱۳۷۰-۱۳۹۹ و مدل خودرگرسیونبرداری به منظور بررسی تأثیر پاندمی کووید-۱۹بر صنعت بیمه استفاده شد. در این مطالعه پاندمی کووید-۱۹ به صورت یک شوک برونزا در مدل گنجانده شده است.
یافتهها: یافتههای حاصل شده از این پژوهش بیانگر این بود که انتشار کووید-۱۹ منجر به افزایش در حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی در بخش بیمههای زندگی و غیرزندگی است. نتایج نشان داد که تأثیر پاندمی کووید-۱۹ بر بخش بیمههای زندگی بیشتر از بیمههای غیرزندگی بوده است.
نتیجهگیری: در کشورهای که نرخ تورم کمتر بوده و اقتصاد باثباتی دارند، آثار کووید-۱۹ در حق بیمه تولیدی منفی بوده اما در کشورهایی که تورم بالا را همراه با بیثباتی اقتصادی تجربه میکنند، آثار کووید-۱۹ بر حق بیمه تولیدی مثبت بوده است. در واقع در کشور به دلیل افزایش سالانه نرخ دیه که موجب افزایش حق بیمه شخص ثالث میشود، نوسانات نرخ ارز و تورم نیز منجر به رشد حق بیمه تولیدی شرکتهای بیمه میشود. به همین دلیل رکود و رشد اقتصادی کشور در سالهای گذشته تأثیری منفی در رشد حق بیمه نداشته و صرفا میزان نرخ رشد حق بیمه کم یا زیاد شده است.
متن کامل [PDF 808 kb]   (250 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/6/11 | ویرایش نهایی: 1401/4/14 | پذیرش: 1401/1/20 | انتشار الکترونیک: 1401/4/4

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.