دوره 4، شماره 4 - ( 12-1400 )                   جلد 4 شماره 4 صفحات 288-280 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات بیهوشی و مراقبت‌های ویژه، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
2- بیمارستان الزهرا (س)، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
3- مرکز ملی تحقیقات بیمه سلامت، تهران، ایران
4- گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، دانشکده مدیریت و اطلاع‌رسانی پزشکی، مرکز تحقیقات مدیریت اقتصاد سلامت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، ایران
5- بیمارستان الزهرا (س)، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران ، ktashian@gmail.com
6- مرکز تحقیقات بیهوشی و مراقبت‌های ویژه، مرکز تحقیقات عفونت‌های بیمارستانی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
چکیده:   (516 مشاهده)
مقدمه: بخش مراقبت‌های بینابینی جهت بیمارانی است که نیاز به مراقبت شدید نداشته، اما در بخش‌های عادی هم نمی‌توانند بستری شوند. هدف از این مطالعه بررسی فراوانی بیماران نیازمند به بخش مراقبت‌های بینابینی در مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) بود.
روش بررسی: این پژوهش از نوع کاربردی و به روش توصیفی انجام شد. بیماران بستری در برخی بخش‌های عادی و مراقبت‌های ویژه مرکز آموزشی درمانی الزهرا در نظر گرفته شد. جهت تعیین حجم نمونه بخش‌های عادی، تعداد ۲۴۰ نمونه و بخش‌های ویژه ۷۳ نمونه به دست آمد. به صورت تصادفی تعداد ۱۴ چک لیست‌ در هر بخش توزیع گردید. ابزار جمع‌آوری اطلاعات، چک لیست محقق ساخته بود که پایایی چک لیست با استفاده از آزمون آلفا کرونباخ ۸/۰ به دست آمد. داده‌های جمع‌آوری شده پس از ویرایش توسط نرم‌افزار STST تحلیل شدند.
یافته‌ها: از ۳۱ بیمارفوت شده ۵ بیمار (۴۴/۲درصد) دربخش عادی و ۱۲بیمار (۰۹/۱۲درصد) دربخش مراقبت بینابینی و ۱۴بیمار (۲۳/۱۹درصد) در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بوده‌اند. یک ترند خطی کاهشی بین فوت بیماران بستری در بخش بینابینی وجود دارد، هر چند سطح سلامت کسانی که در بخش بینابینی بستری شدند بالاتر از بیماران بخش ویژه بود ولی احتمالا نشان می‌دهد ایجا بخش بینابینی موجب افزایش تعداد مرگ نمی‌شود. با توجه به اندازه اثر گاما ( ۹۶/۰)، تشکیل بخش مراقبت بینابینی در مرکز آموزشی درمانی الزهرا اثربخشی قویی دارد.
نتیجه‌گیری: در بررسی دموگرافیک بیماران نیازمند به انتقال به بخش IMCU و همچنین امکان‌سنجی ایجاد آن، یافته‌ها نشان‌دهنده وجود معیارهای بستری تعدادی از بیماران حاضر در بخش مراقبت بینابینی بوده و اثر بخشی ایجاد آن تأیید می‌گردد، که در قبال ایجاد زیر ساخت‌های مورد نظر، امکان بهبود نتایج مراقبت و مرگ‌ومیر به همراه کاهش هزینه‌های بستری و در مجموع مراقبت از هر بیمار وجود خواهد داشت.

متن کامل [PDF 841 kb]   (178 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/4/27 | ویرایش نهایی: 1401/4/11 | پذیرش: 1400/12/9 | انتشار الکترونیک: 1400/12/18

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.