دوره 4، شماره 4 - ( 12-1400 )                   جلد 4 شماره 4 صفحات 297-289 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: 398613
Ethics code: IR.MUI.RESEARCH.REC.1399.094

XML English Abstract Print


1- دانشکده مدیریت و اطلاع‌ رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
2- مرکز تحقیقات دندانپزشکی، گروه سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
3- مرکز تحقیقات دندانپزشکی، گروه ارتودنتیکس، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
4- مرکز تحقیقات مدیریت و اقتصاد سلامت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران ، mmoeini1387@gmail.com
چکیده:   (383 مشاهده)
مقدمه: پوشش خدمات دندانپزشکی توسط نظام سلامت با ارتقاء سلامت دهان و دندان کودکان و کاهش بار مالی بیماری‌‌های دهان و دندان خانوارها در ارتباط است. هدف پژوهش حاضر بررسی تمایل به پرداخت خانوارها برای پوشش بیمه‌ای خدمات دندانپزشکی کودکان، با استفاده از تکنیک سوال باز است.
روش بررسی: مطالعه حاضر یک پیمایش مقطعی است. نمونه پژوهش شامل ۴۶۴ سرپرست خانوار دارای فرزند ۱۲-۶ سال یا همسر ایشان بودند که در سال ۱۳۹۹به کلینیک‌های دندانپزشکی شهر اصفهان مراجعه کرده بودند. داده‌های مورد نظر بر اساس پرسشنامه و به شکل حضوری یا آنلاین جمع‌آوری شد. از تکنیک سوال باز برای تخمین تمایل به پرداخت خانوارها استفاده شد. پردازش داده‌ها توسط نرم‌افزار Stata۱۱ انجام شد.
یافته‌ها: میانگین تمایل به پرداخت ماهانه به ازای هر فرزند برای پوشش‌های بیمه‌ای دارای سقف بازپرداخت،۲۸۵۷۸۲.۲ ریال بود. حداکثر و حداقل تمایل به پرداخت ماهانه برای پوشش‌های بیمه‌ای، به طور متوسط و به ترتیب ۴۴۳۶۵۰.۸ ریال و ۱۹۵۸۱۹.۷ ریال محاسبه شد. میانگین تمایل به پرداخت ماهانه به ازای هر فرزند برای پوشش‌های بیمه‌ای بدون سقف بازپرداخت ۲۴۶۹۲۶.۲ریال بود. حداکثر و حداقل تمایل به پرداخت ماهانه برای این پوشش‌های بیمه‌ای، به طور متوسط و به ترتیب ۳۴۵۳۱۹.۲ ریال و ۱۶۵۶۲۵ ریال محاسبه شد.
نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه نشان داد که ارزشگذاری خانوارها برای پوشش بیمه دندانپزشکی کودکان با توجه به مولفه‌های پوشش بیمه، متفاوت است. بنابراین، لازم است سیاستگذاران و بیمه‌گران درمان به ترجیحات خانوارها برای پوشش بیمه دندانپزشکی کودکان توجه داشته باشند.
متن کامل [PDF 822 kb]   (160 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/5/31 | ویرایش نهایی: 1401/4/11 | پذیرش: 1400/12/9 | انتشار الکترونیک: 1400/12/18

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.