دوره 4، شماره 4 - ( 12-1400 )                   جلد 4 شماره 4 صفحات 268-260 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه مدیریت، سیاست‌گذاری و اقتصاد سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
2- مرکز تحقیقات عدالت در سلامت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
3- مرکز تحقیقات عدالت در سلامت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، arolyaee@gmail.com
چکیده:   (803 مشاهده)
مقدمه: سلامت یکی از اصلی‌­ترین ابعاد سیاست­‌های اجتماعی است که دولت­‌ها با هدف کاهش نابرابری‌های اجتماعی اتخاذ می­‌کنند. ساختار اقتصادی سیاسی در ایران سبب شده تا رویکرد دولت نقش مهم­تری در تعیین سیاست­‌های سلامت ایفا نماید. پژوهش حاضر با هدف شناسایی اصلاحات، قوانین و سیاست­‌های اخذ شده نظام سلامت ایران بعد از انقلاب اسلامی و تأثیر هرکدام بر کارکرد­های نظام سلامت انجام شده است.
 
روش بررسی: پژوهش حاضر یک مطالعه مروری است که به شناسایی سیاست‌های نظام سلامت ایران بین سال‌­های ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۹ می‌پردازد. گردآوری داده‌ها به صورت جستجوی دستی در سایت سازمان‌های مربوطه انجام گرفت. مستندات بر اساس ملاحظات چهارگانه Jupp انتخاب شدند و در نهایت ۱۰۱ سند به پژوهش وارد شد. به‌منظور دسته‌­بندی اسناد نیز از چارچوب کارکردها و زیر ساخت‌­های سازمان جهانی سلامت استفاده شد.
یافته ها: تقسیم­‌بندی یافته‌­های این پژوهش بر اساس سیاست­‌های تصویب شده در حوزه سلامت در دولت‌­های سوم تا دوازدهم بعد از انقلاب اسلامی انجام گرفته است. از ۲۶ سیاست­ تصویب شده طی سال­‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ و ۳۱ سیاست تصویب شده در سال­‌های ۱۳۷۶-۱۳۶۹، بیشترین موارد مربوط به بعد ارائه خدمت بود. اما سیاست­‌های مربوط به حاکمیت و رهبری بیشترین تعداد را در بین ۲۹ سیاست تصویب شده در سال­‌های ۱۳۸۴-۱۳۷۷ و ۱۱ سیاست تصویب شده در سال­‌های ۱۳۹۲-۱۳۸۵ داشتند.
نتیجه­‌گیری: نگاه کلی به پنج دوره برنامه توسعه گذشته نشان می­‌دهد، توجه سیاست­گذاران عرصه سلامت از بعد ارائه خدمت به سمت بعد حاکمیت و رهبری منعطف شده است و سایر کارکردها به ویژه نظام اطلاعات سلامت طی سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۹۵ مغفول مانده است.
واژه‌های کلیدی: قوانین، سیاست، اصلاحات، نظام سلامت، ایران
متن کامل [PDF 925 kb]   (414 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/7/5 | ویرایش نهایی: 1401/4/11 | پذیرش: 1400/12/9 | انتشار الکترونیک: 1400/12/18

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.