دوره 2، شماره 2 - ( 6-1398 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 70-75 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


کمیته پژوهش‌های دانشجویی، دانشکده مدیریت و اطلاع‌رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
چکیده:   (1931 مشاهده)
مقدمه: تلاش برای محدود کردن هزینه‌های بیمارستانی یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های امروز نظام سلامت ایران است. در این مطالعه تلاش شد از منظر نظام سلامت، عوامل کلیدی تأثیرگذار بر هزینه‌های بیمارستانی و رویکردهای کنترل هزینه‌های بیمارستانی شناسایی و راهکارهای کنترل هزینه متناسب اولویت‌بندی شوند.
روش بررسی: مطالعه حاضر، در سه مرحله انجام شد. در مرحله اول با مطالعات کتابخانه‌ای و بسط فرمول هزینه کل برای یک بیمارستان از منظر نظام سلامت، عوامل کلیدی مؤثر بر هزینه‌های بیمارستان‏ شناسایی شد. در مرحله دوم، رویکردهای کنترل هزینه، بسته‌های مداخله‌‏ای و معیارهای اولویت‌بندی آنها در یک پانل تخصصی با حضور ۴ تن از استادان دانشکده مدیریت و اطلاع‌رسانی پزشکی شناسایی شدند. در مرحله سوم ماتریس امتیازدهی راهکارهای کنترل هزینه توسط ۲۱ نفر از مدیران ارشد بیمارستان‏ها تکمیل و اولویت‌بندی شدند.
یافته‌ها: با بسط فرمول تابع هزینه کل، در بخش قیمت (P) سه عامل فناوری، بهره‌وری، تورم و در بخش تعداد (Q)، سه عامل جمعیت تحت پوشش،‌ میزان بهره‌مندی و بیش‌بهری و اتلاف به‌عنوان عوامل کلیدی شناسایی شدند. برای این شش عامل، ۱۷ مولفه شناسایی شد که از این بین، ۹ مولفه قابل مداخله تشخیص داده شدند. سپس بر اساس نظر اعضای پانل تخصصی برای این مولفه‌ها، ۱۰ بسته مداخله‌ای تعریف شد. این بسته‌ها با پنج معیار «اثربخشی، تناسب، امکان‌پذیری، زمان بازدهی و بی‌درد بودن» اولویت‌بندی شدند. در نهایت ۵ رویکرد «جلوگیری از مصرف غیر مقتضی خدمات»، «تولید خدمات بیمارستانی ارزان‌قیمت»، «کنترل هزینه‌های تخت‌های بستری»، «کنترل هزینه‌های دارو» و «کنترل هزینه‌های تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای» به ترتیب به عنوان مهم‏ترین راهکارهای کنترل هزینه انتخاب شدند.
نتیجه‌گیری: با توجه به مشکلات عدیده نظام سلامت کشور در تأمین منابع مالی، توجه به رویکردهای کنترل هزینه از منظر نظام سلامت اهمیتی فوق‌العاده دارد. این مطالعه نشان داد می‌توان با شناسایی عوامل کلیدی ایجاد هزینه و رویکردهای کنترل هزینه، راهکارهای کنترل هزینه ویژه‌ای را تدوین کرد که ضمن بی درد بودن نسبی، با سیاست‌های بالادستی نیز هماهنگ باشند.
متن کامل [PDF 1100 kb]   (567 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/5/21 | پذیرش: 1398/6/16 | انتشار: 1398/6/30