دوره 2، شماره 4 - ( 10-1398 )                   جلد 2 شماره 4 صفحات 184-197 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Agheli L, Assari A, Nasseri A, Asadi A A. Identifying and Analyzing the Economic, Social and Cultural Factors Affecting the Rate of Cesarean in Tehran. Iran J Health Insur. 2019; 2 (4) :184-197
URL: http://journal.ihio.gov.ir/article-1-111-fa.html
عاقلی لطفعلی، عصاری عباس، ناصری علیرضا، اسدی علی اصغر. شناسایی و تحلیل عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مؤثر بر نرخ سزارین در تهران. بیمه سلامت ایران. 1398; 2 (4) :184-197

URL: http://journal.ihio.gov.ir/article-1-111-fa.html


چکیده:   (3766 مشاهده)

مقدمه: برای انتخاب جراحی سزارین، علاوه بر الزامات و محدودیتهای علمی و توصیههای پزشکی، مؤلفههای تأثیرگذار دیگری ازجمله عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیز نقش دارند. با توجه به معایبی که زایمان به روش سزارین برای فرد و جامعه دارد و در راستای نیل به نرخ استاندارد سزارین و طبیعتاً رسیدن به جامعه سالم، هدف این مطالعه، درک و تحلیل دلایل انتخاب سزارین، به خصوص شناسایی عوامل اقتصادی و اجتماعی مؤثر بر انتخاب سزارین به عنوان شیوه وضع حمل است. محققان با توجه به ضرورت پژوهش، علاوه بر عوامل اقتصادی و اجتماعی، عوامل فرهنگی که بر انتخاب جراحی سزارین مؤثر است را نیز مورد کنکاش قرار میدهد.

روش بررسی: دادهها و اطلاعات مورد نیاز به صورت پرسشنامهای و مقطعی در نمونهای ۶۰۰ عددی در سال ۱۳۹۷ و در شهر تهران جمعآوری شده اند. انتخاب تعداد بهینه نمونه از روش کوکران بوده و در مسیر انجام پژوهش از اطلاعات پایگاههای آماری معتبر و مقالات مرتبط نیز استفاده شده است. با توجه به صفر یا یک بودن متغیر وابسته روش وضع حمل (زایمان طبیعی یا سزارین)، روش تحلیل دادهها با کمک مدلهای اقتصادسنجی گسسته لاجیت و نرم افزار STATA۱۴ بود.

یافتهها: یافته های پژوهش نشان می دهد بهبود شرایط اقتصادی خانوار، احتمال انتخاب سزارین را به عنوان روش زایمان افزایش می دهد. همچنین از بین تمامی متغیرهای مورد بررسی در پژوهش، متغیر توصیه اطرافیان به زایمان سزارین با مقدار عددی (۰.۱۹)، بیشترین اثر نهایی را بر احتمال انتخاب و افزایش نرخ سزارین داشته و طبق یافتههای پژوهش، کمترین اثر نهایی معنادار بر احتمال انتخاب سزارین نیز به متغیر تعداد ساعات شرکت در دورههای پیش از زایمان با مقدار عددی (۰.۰۰۳-) اختصاص دارد.

نتیجهگیری: به صورت کلی و به عنوان نتیجه نهایی، می توان عنوان کرد که نرخ سزارین در میان بانوان، تحت تأثیر شمار زیادی از متغیرهای فردی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و پزشکی و بالینی است که هر کدام، اثر افزایشی یا کاهشی کوچکی بر احتمال انتخاب سزارین دارند؛ اما وجود همه آنها در کنار هم، مجموعه بزرگی را می سازد که میتواند نرخ سزارین را از حد استاندارد بین المللی فراتر برد.

متن کامل [PDF 436 kb]   (970 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۸/۹/۶ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۲۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان بیمه سلامت ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iran Health Insurance Organization

Designed & Developed by : Yektaweb