دوره 3، شماره 3 - ( 8-1399 )                   جلد 3 شماره 3 صفحات 170-177 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moghaddas Z, Vaez-Ghasemi M, Valizadeh Palang Sarae F. Efficiency Evaluation of a Series Network with Output Trade-offs in Data Envelopment Analysis in Hospital Case. Iran J Health Insur. 2020; 3 (3) :170-177
URL: http://journal.ihio.gov.ir/article-1-157-fa.html
مقدس زهره، واعظ قاسمی محسن، ولی‌زاده پلنگ سرائی فلورا. ارزیابی کارایی نسبی شبکه سری با بده بستان های خروجی در تحلیل پوششی داده ها در نمونه بیمارستانی. بیمه سلامت ایران. 1399; 3 (3) :170-177

URL: http://journal.ihio.gov.ir/article-1-157-fa.html


گروه ریاضی، دانشکده برق ، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد قزوین، قزوین، ایران
چکیده:   (375 مشاهده)
مقدمه: بیمارستانها بهعنوان یکی از سازمانهای اصلی ارائهدهنده خدمات سلامت، حساسیت و اهمیت ویژهای در اقتصاد و بهداشت دارند.  توجه کامل به کارایی بیمارستان بهعنوان بزرگترین و پرهزینهترین واحد عملیاتی نظام سلامت، اهمیت ویژهای دارد و برهمیناساس، ارزیابی عملکرد بیمارستان، یکی از مهمترین مسائل برای سیاستگذاران بهداشت محسوب میشود.
روش بررسی: تحلیل پوششی دادهها (DEA) روشی برای ارزیابی کارایی و بهرهوری واحدهای تصمیمگیری است. مدلهای کلاسیک تحلیل پوششی دادهها، ورودیها را بدون درنظر گرفتن مراحل میانی و ارتباطات فیمابین، در صورتی که یک شبکه برای تولید خروجیها از مراحل وابسته به هم تشکیل شده باشد، به خروجی تبدیل میکنند (جعبه سیاه). این تحقیق ارزیابی کارایی نسبی بیمارستانها را با محدودیتهای وزنی خروجی برای آن دسته از خروجیها که ارزش غیرخطی دارند درنظر میگیرد. بهطور معادل در فرم پوششی از اصل بدهبستان برای لحاظ کردن محدودیتهای خروجی استفاده شده است؛ به این ترتیب که یک دنباله وزنی ناصعودی برای مقادیر بیشتر خروجیهایی که ارزش غیرخطی دارند درنظر گرفته میشود. این مطالعه در یک شبکه سری بررسی شده است. در این تحقیق با استفاده از رویکرد تحلیل پوششی دادههای شبکهای، مدل ارزیابی کارایی سیستمها طراحی شده است که ارتباط بین وزنها را بهصورت یک ناحیه اطمینان در ارزیابی مدّنظر میگیرد.
یافتهها: در این مقاله، کارایی ۱۰بیمارستان با رویکرد جدید بررسی شد که فقط بیمارستان چهارم  نمره کارایی یک را کسب کرد. از ویژگیهای با اهمیت تغییر نوع دستهبندی واحدهای کارا و ناکار در یافتههاست.
نتیجهگیری: نتایج نشان داد روش پیشنهادی از دقت بیشتری برخوردار است، زیرا با درنظر گرفتن قیمتگذاری غیرخطی خطایی که از قیمتگذاری خطی در ارزیابیها نتیجه میشود را کاهش داده است. واحدهای کارا و ناکارا در نتیجه بهدست آمده متفاوت از روشهای کلاسیک قبلی است و میتوان سیاستهای متفاوتی برای واحدها توسط مدیران درنظر گرفته شود.
متن کامل [PDF 435 kb]   (182 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/6/17 | پذیرش: 1399/9/19 | انتشار: 1399/9/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان بیمه سلامت ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Iran Health Insurance Organization

Designed & Developed by : Yektaweb