دوره 6، شماره 1 - ( 3-1402 )                   جلد 6 شماره 1 صفحات 12-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Danesh Jafari D, Ghanbari S, Amadeh H. Analysis of Factors Affecting Budget Deficit of Iran Health Insurance Organization Using Vector Error Correction Model. Iran J Health Insur 2023; 6 (1) :1-12
URL: http://journal.ihio.gov.ir/article-1-248-fa.html
دانش‌جعفری داود، قنبری سمیرا، آماده حمید. تحلیل عوامل مؤثر بر کسری بودجه سازمان بیمه سلامت ایران با استفاده از مدل تصحیح خطای بُرداری. بیمه سلامت ایران. 1402; 6 (1) :1-12

URL: http://journal.ihio.gov.ir/article-1-248-fa.html


1- گروه اقتصاد بازرگانی، دانشکده اقتصاد، دانشگاه علامه طباطبایی، تهران، ایران
2- گروه علوم اقتصادی، دانشکده اقتصاد، دانشگاه علامه طباطبایی، تهران، ایران ، s_ghanbari@atu.ac.it
3- گروه اقتصاد انرژی، کشاورزی و محیط زیست، دانشکده اقتصاد، دانشگاه علامه طباطبایی، تهران، ایران
چکیده:   (972 مشاهده)
مقدمه: تأمین مالی اصلیترین کارکرد هر نظام سلامت است و در این بین، سازمانهای بیمهگر بخش مهمی از نظام تأمین مالی سلامت هر کشور به شمار میروند. بر این اساس و در راستای اینکه بیمهها بتوانند در مسیر تأمین و تحقق اهداف محوله گام بردارند، نیازمند ایجاد توازن در بودجه و مدیریت مالی منابع و مصارف خود هستند. بنابراین پژوهش حاضر با هدف تجزیه و تحلیل علل و عوامل مؤثر بر توازن بودجه سازمانهای بیمه سلامت انجام شد.
روش بررسی: مطالعه حاضر از نوع تجربی است. در این پژوهش از دادههای ماهانه متغیرهای حق بیمه، فرانشیز، هزینههای درمان و بالاسری و تعداد خدمات خریداری شده توسط سازمان بیمه سلامت ایران طی سالهای ۱۳۹۸-۱۳۸۷ و الگوی تصحیح خطای برداری برای تحلیل روابط کوتاهمدت و بلندمدت، برآورد پارامترها و پیشبینی رابطهها بهره برده شد. علاوه بر این، رویکرد پژوهش حاضر در انتخاب متغیرها، براساس نقش واسطهای این سازمان در بازپرداخت هزینهها، مدیریت رفتار بیمهشدگان و ارائهدهندگان مراقبتهای سلامت و خرید خدمات بهداشتی و درمانی است.
یافتهها: نتایج نشان داد که در بلندمدت، فرانشیز پرداختی بیمهشدگان و حق بیمه پرداخت شده به سازمان بیمه سلامت ایران بر کسری بودجه با ضرایب ۰.۲۷- و ۰.۹- تأثیر منفی دارند. در مقابل هزینههای درمان با ضریب ۲.۴۱، هزینههای بالاسری با ضریب ۰.۶۷ و تعداد خدمات خریداری شده سازمان بیمه سلامت ایران با ضریب ۱۳۹۵۷۶، تأثیر مثبتی بر کسری بودجه نشان میدهند.
نتیجهگیری: باتوجه به یافتههای این پژوهش، سازمان بیمه سلامت میتواند در راستای کنترل و کاهش کسری بودجه خود، از ابزارهایی همچون افزایش حق بیمه و فرانشیز و نیز کاهش هزینههای درمان، بالاسری و تعداد خدمات خریداری‌شده بهره ببرد.
متن کامل [PDF 573 kb]   (300 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/5/18 | ویرایش نهایی: 1402/5/24 | پذیرش: 1401/12/20 | انتشار الکترونیک: 1402/3/6

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه بیمه سلامت ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Health Insurance

Designed & Developed by : Yektaweb