دوره 6، شماره 3 - ( پاییز 1402 )                   جلد 6 شماره 3 صفحات 210-197 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kaykhosravi A, Hosseini Shakib M, Montazerlotf M. The Pattern of Risk Assessment of Fetal Anomaly Coverage of Supplementary Insurance in the Iranian Insurance Industry: Grounded Theory Approach. Iran J Health Insur 2023; 6 (3) :197-210
URL: http://journal.ihio.gov.ir/article-1-293-fa.html
کیخسروی آرام، حسینی‌شکیب مهرداد، منتظرلطف میترا. الگوی ارزیابی ریسک پوشش ناهنجاری جنین بیمه‌های تکمیلی در صنعت بیمه ایران: رهیافت نظریه داده بنیاد. بیمه سلامت ایران. 1402; 6 (3) :197-210

URL: http://journal.ihio.gov.ir/article-1-293-fa.html


1- گروه مدیریت صنعتی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
2- گروه مدیریت صنعتی، واحد کرج، دانشگاه آزاد اسلامی، کرج، ایران ، Mehrdad.shakib@kiau.ac.ir
3- گروه مدیریت فناوری اطلاعات، دانشکده مدیریت و اقتصاد، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
چکیده:   (369 مشاهده)
مقدمه: ارزیابی ریسک از موضوعات مهم در صنعت بیمه است که می تواند به عملکرد بهتر شرکت های بیمه‌ای منجر شود. پژوهش حاضر با هدف ارائه الگوی ارزیابی ریسک پوشش ناهنجاری­‌های جنین بیمه­‌های تکمیلی در صنعت بیمه ایران به منظور شناسایی عوامل موثر و میزان تأثیر هر کدام با رویکرد آمیخته انجام شده است.
روش­ بررسی: این پژوهش، براساس نحوه گردآوری و ماهیت داده­‌ها، اکتشافی-توصیفی و از نظر هدف، توسعه­‌ای-کاربردی است. بخش کیفی، با مصاحبه عمیق با 14 نفر از خبرگان صنعت بیمه و پزشکان متخصص و به روش داده بنیاد در سه مرحله کدگذاری باز، کدگذاری محوری و کدگذاری انتخابی الگوی کیفی در نرم­‌افزار MAXQDA صورت گرفت. در بخش کمی، داده­‌هایی که با استفاده از پرسشنامه از 67 کارشناس صنعت بیمه گردآوری شد، با روش مدل معادلات ساختاری و به کمک نرم­افزار SMART-PLS مورد سنجش قرار گرفت. پایایی و روایی روش کمی به ترتیب با استفاده از ضریب آلفای کرونباخ و تحلیل عاملی محاسبه و تایید شد.
یافته­‌ها: در بخش کیفی، شش عامل اصلی شامل ویژگی‌­های والدین، ویژگی‌­های گروه بیمه شده، عوامل محیطی، عوامل علمی و فناوری، عوامل فرهنگی و اجتماعی و عوامل مربوط به صنعت بیمه شناسایی شد و 36 شاخص نیز به عنوان عوامل موثر بر ریسک پوشش بیمه ناهنجاری­‌های جنین تعیین گردید. یافته‌­ها نشان داد 32 شاخص از 36 شاخص، از نظر آماری مورد تأیید است و هر شش عامل شناسایی شده نیز تأثیر مثبت و معناداری بر ناهنجاری جنین دارد.
نتیجه‌­گیری: نتایج مطالعه موید این است که ویژگی­‌های گروه بیمه شده بیش­ترین تأثیر را بر ریسک پوشش بیمه ناهنجاری‌های جنین دارا هستند. لذا شرکت­‌های بیمه جهت پوشش ریسک مذکور باید به شاخص­‌های تحصیلات، وضعیت جغرافیایی، ترکیب جمعیت­ شناختی و ترکیب جنسیتی افراد گروه بیمه توجه ویژه‌­ای داشته باشند.
متن کامل [PDF 1208 kb]   (75 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1402/5/21 | ویرایش نهایی: 1402/11/1 | پذیرش: 1402/9/8 | انتشار الکترونیک: 1402/9/29

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه بیمه سلامت ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Health Insurance

Designed & Developed by : Yektaweb